Ako testujeme grafické karty
20.03.2009 07:30S novým rokom a príchodom najnovších technológií nastal ten správny čas nahradiť našu už pomaly dosluhujúcu zostavu používanú na testovanie grafických kariet.

Po vyše roku fungovania na kombinovanej platforme Intel-NVIDIA (procesor/čipset) sa vraciame k homogénnemu riešeniu Intel-Intel v podobe najnovšej platformy Nehalem. Namerané výsledky z predchádzajúcich čísel tak už nie sú porovnateľné, nakoľko sme kompletne obmenili nielen samotný hardvér, ale siahli sme aj po novších herných tituloch. Vďaka bezkonkurenčnému základu dokážeme presnejšie určiť reálne rozdiely medzi jednotlivými grafickými kartami, ktoré sú tak pri našej najnovšej platforme limitované len minimom negatívnych faktorov. Pri dlhodobom testovaní sledujeme nielen spotrebu a teplotu jadra grafickej karty, ale aj jej povrchovú teplotu a hlučnosť chladenia pri rôznych otáčkach.
Procesor – Intel i7 965 Extreme
Pri procesore sme siahli po absolútnej špičke, ponúkajúcej najnovšie technológie, extrémny výkon a bohužiaľ aj bezkonkurenčnú cenu. Vďaka veľmi dobrým možnostiam pretaktovania sme pôvodnú frekvenciu 3,2 GHz zvýšili na solídnych 3,85 GHz, vďaka čomu procesor určite nebude brzdou celého systému.


Základná doska – ASUS Rampage II Extreme
V súčasnosti najlepšia základná doska s čipsetom Intel X58, vďaka ktorej môžeme testovať nielen CrossFireX, ale aj SLI zapojenie viacerých grafickýchkariet. Bohaté nastavenia v BIOS nám umožňujú dokonalé vyladenie celého systému, vďaka čomu sme s našej platformy schopný dostať skutočne maximum.

Operačná pamäť – Apacer Giant 3× 1 GB DDR3 1800 MHz
Nakoľko sme aj tento rok ostali verní 32-bit operačnému systému Windows Vista, zvolili sme trojicu 1 GB modulov s celkovou kapacitou 3 GB, ktorá nebude limitom pre žiadnu z testovaných hier. Vďaka kvalitnému chladeniu nemajú moduly problém ani pri dlhodobom testovaní, pričom samozrejme zvládajú vysoké pracovné frekvencie a nízke latencie.


Pevný disk – WD VelociRaptor 300 GB
Doba rýchlych SSD diskov pre všetkých je ešte v nedohľadne a tak sme siahli po súčasnej špičke v klasických diskoch – WD VelociRaptor. Jeho cena síce nie je pre bežného smrteľníka optimálna, avšak pokiaľ vyžadujete nekompromisný výkon, v segmente klasických pevných diskov niet lepšej alternatívy.


Zdroj – FPS Epsilon 1010 W
Pre výkonný hardvér treba zabezpečiť dostatok „šťavy“, na čo nám vynikajúco poslúži osvedčený zdroj FPS Epsilon 1010 W, ktorý už nejakú dobu využívame nielen pri teste grafických kariet, ale aj pri všetkých testoch základných dosiek a procesorov. Nejde o najvýkonnejšieho zástupcu, avšak bez problémov zvláda aj dvojicu energetických žrútov Radeon HD 4870 X2.


Testované hry a benchmarky
Výsledný výkon grafickej karty určujeme z nameraných hodnôt, ktoré dosiahnu v syntetických benchmarkoch (3DMark06 a Vantage) a v množstve hier – Left 4 Dead, Far Cry 2, Crysis: Warhead, Dead Space, Stalker: CS, Call of Duty 5, Legendary, TrackMania Nations a Devil May Cry 4.


———
Späť