Všetko o PC len u nás

Čo prináša nová generácia procesorov Itanium?

21.03.2009 21:10


Intel zatiaľ odďaľuje vydanie novej generácie svojich 64-bitových štvorjadrových procesorov Tukwila z rodiny Itanium, ktoré sú určené pre firemné servery. Aké novinky tieto čipy prinesú?

Podľa posledných informácií Intelu by sa tieto procesory mali objaviť okolo polovice roku 2009, a aj keď boli pôvodne naplánované na začiatok tohto roka, Intel sa rozhodol ich podržať z toho dôvodu, aby v nich mohli byť implementované nové vlastnosti, ktoré umožnia tieto procesory udržať na technologickej špičke.

Susan Tauzerová, riaditeľka marketingu v oblasti serverových produktov v Inteli, k tomu konkrétne vraví, že odloženie vydania novej generácie Itania prinesie používateľom rad výhod v podobe nových technológií, ktoré tieto procesory budú podporovať.

Intel napríklad plánuje pridať do Tukwily novú technológiu na prácu s pamäťou, ktorá by mala zvýšiť rýchlosť serverov a ponúkla by spätne kompatibilný socket s budúcimi procesormi z rodiny Itanium. Takisto chce využívať pri Tukwile výhody pamäte typu DDR3, s ktorou môže procesor komunikovať rýchlejšie, a opäť tým zefektívniť fungovanie celého servera. Novinkou by mala byť škálovateľna medzipamäť, ktorá bude umiestnená medzi procesor a hlavnú operačnú pamäť a bude umožňovať redukovať obmedzenia maximálneho množstva pamäťových čipov inštalovaných na serveri.

Vďaka tomu by nové procesory z rodiny Itanium mali ponúknuť čo najväčšiu efektivitu tam, kde sa kladie nárok na prácu s veľkým množstvom dát a na vysokú priepustnosť.

Tukwila bola ohlásená už v roku 2007 a jej cieľom je zdvojnásobiť výkon doterajších dvojjadrových procesorov Itanium 9100 od Intelu. Nové čipy budú zložené zhruba z 2 miliárd tranzistorov, obsahovať budú 30 MB cache a Intel tiež potvrdil, že pobežia na frekvencii 2 GHz a budú vybavené dvojkanálovým pamäťovým radičom. Ráta sa aj s použitím zbernice QPI (QuickPath Interconnect), ktorú využíva architektúra Nehalem a odstraňuje obmedzenia skoršieho FSB (Front Side Bus).

Zaujímavé je, že čipy Tukwila sa budú vyrábať 65 nm procesom a Intel v rodine Itanium plánuje úplne preskočiť 45 nm výrobnú technológiu a prejsť v ďalšej generácii, ktorá nesie kódové označenie Poulson, rovno na 32 nm proces. Nasledovať potom majú čipy s kódovým označením Kittson, ale ani pre ne, ani pre Poulson nezverejnil Intel žiadny orientačný časový rozvrh.

Na fotografii môžete vidieť Pata Gelsingera, viceprezidenta Intelu, s dvojjadrovými čipmi Itanium 9000.

Späť

Vyhľadávanie

(c) 2008 Všetky práva vyhradené.